wtorek, 30 czerwca 2020

YURY MOROZOV

CHERRY GARDEN OF JIMI HENDRIX 1973

czwartek, 4 czerwca 2020

PINK FLOYD

O KROWACH, ŚWINIACH, MAŁPACH, ROBAKACH ORAZ WSZYSTKICH UTWORACH PINK FLOYD i ROGERA WATERSA 2015

WIESŁAW WEISS


Wydaną w 1995 roku monografię grupy Pink Floyd autorstwa Wiesława Weissa 'Szyderczy śmiech i krzyk rozpaczy' uważam za wzorzec monografii. Autor wykonał wówczas ogromną pracę, a sama książka napisana jest pięknym, niezwykle eleganckim językiem. Nabyłem ten tytuł około roku 1998 i wiele razy powracałem do lektury tej książki.

Gdy zatem w 2005 roku w Polsce opublikowano wspomnienia perkusisty zespołu, Nicka Masona, nie było w nich właściwie nic zaskakującego, odkrywczego, jedynie pewne detale wzbogacały moją wiedzę o dokonaniach ulubionego zespołu.

To wszystko dlatego, że książka redaktora naczelnego pisma Tylko Rock była tak precyzyjna i drobiazgowa, a ponieważ po 1995 roku zespół praktycznie przestał istnieć, monografia wyczerpywała temat i niewiele można było dodać, chociaż sam Wiesław Weiss do historii Pink Floyd powracał jeszcze kilka razy, między innymi w książce 'O krowach, świniach, robakach oraz wszystkich utworach Pink Floyd' wydanej po raz pierwszy bodaj w 2006 roku.

Kilka dni temu wpadło mi w ręce już chyba drugie wznowienie tej właśnie książki, tym razem jednak pod nieco innym tytułem 'Pink Floyd. O krowach, świniach, małpach, robakach oraz wszystkich utworach Pink Floyd i Rogera Watersa'. Muszę jednak z przykrością przyznać, że okazała się ona dla mnie dużym rozczarowaniem.

Jeśli 'Szyderczy śmiech i krzyk rozpaczy' miał jakąś wadę, to było nią dostrzegalne przywiązanie Autora do dorobku Rogera Watersa i Davida Gilmour'a i koncentracja na dokonaniach tych dwóch muzyków - zarówno w obrębie dyskografii kwartetu, jak i solowych poczynań - kosztem wpływu na działalność Pink Floyd Richarda Wrighta i Nicka Masona. Nie było to jeszcze bardzo widoczne, ale rzucało się w oczy, chociażby poprzez dogłębną analizę solowych płyt basisty i gitarzysty, a niemal zdawkowe potraktowanie indywidualnych dokonań pianisty i perkusisty.

Jednak dopiero w opisywanej tutaj historii Pink Floyd widać, jak bardzo Autor faworyzuje Rogera Watersa i Davida Gilmoura, pozostałych dwóch muzyków zaś traktuje lekceważąco, zwłaszcza minimalizując wkład pianisty w styl i dorobek zespołu. Można odnieść wrażenie, że muzykę grupy tworzyły dwie osoby, a Richard Wright i Nick Mason byli tam tylko dla ozdoby. Wiesław Weiss skupia się na opiniach basisty i gitarzysty, opinie pianisty, zmarłego w 2008 roku, marginalizując, czasem wręcz szydząc z niego, jak w przypadku opisu płyty 'Ummagumma' i skomponowanego przez współtwórcę zespołu czteroczęściowego 'Sysyphus'. Jest to niesmaczne i raczej nie na miejscu.

To jest kolejny mankament tej monografii - wyraźnie uległ zmianie język pisarza - z wykwintnego i wyważonego, na momentami niemal knajacki.





Ponad to zmianie uległa perspektywa postrzegania pewnych spraw. W biografii Pink Floyd z 1995 roku, przy opisie powstawania suity 'Echoes', widnieje taka oto informacja -

"Pomysłodawcami wielu fragmentów, z których powstała kompozycja, byli Gilmour i Wright. Ale szkielet całości stworzyli Waters i Mason. Pierwszym dwóm utwór zawdzięcza bogactwo wątków melodycznych, harmonii i barw. Zasługą drugiej pary jest jego inteligentna, choć swobodna konstrukcja." (strona 76)

Natomiast w pracy opublikowanej w 2015 roku mamy już taki passus -

"(...)[David Gilmour] Bardziej muzykalny niż pozostali koledzy, ale do tej pory trochę przytłoczony, odegrał rolę podobną do tej, która rok wcześniej przypadła w udziale [Ronowi] Geesinowi. Chociaż to Waters przy pomocy [podkreślenie moje] Masona zaplanował formę kompozycji, właśnie Gilmour wspierany przez [podkreślenie moje] Wrighta wymyślił większość atrakcyjnych wątków melodycznych oraz zadbał o efektowną aranżację." (strona 186)

Pomijam kolejność wymieniania nazwisk, bo to kwestia umowna, ale nagle okazuje się, nie wiedzieć czemu, że gitarzysta był bardziej muzykalny od kolegów - w oparciu o jakie kryteria Wiesław Weiss stworzył taką ocenę? Tego nam już nie podaje. Może na podstawie płyt solowych? Jednak te nie świadczą o muzykalności gitarzysty ponieważ są najzwyczajniej w świecie nudne jak flaki z olejem, a muzycznie liche i błahe. W tej konfrontacji to właśnie pierwsza solowa płyta Richarda Wrighta 'Wet Dream' wypada znacznie ciekawiej, chociaż i temu dokonaniu można wiele zarzucić.

Natomiast co uderza najbardziej to to, że nagle Roger Waters i David Gilmour okazują się siłami sprawczymi utworu, a Nick Mason oraz Richard Wright są jakoby jedynie pomocnikami, rodzajem wsparcia, a więc z równorzędnych twórców 'Echoes' obydwaj panowie zostali zdegradowani do roli pomagierów. Skąd taka zmiana? Skąd wiedza, że to basista i gitarzysta byli głównymi kompozytorami utworu?
Zdaję sobie sprawę, że żyjący muzycy Pink Floyd starzeją się, pamięć ich zawodzi, starają się dodać sobie zasług dla twórczości grupy, ale czemu Wiesław Weiss nie stara się odsiać ziarna od plew? Inna sprawa, że Autorowi też przybywa lat i być może traci swą, podziwu godną, charakterystyczną niegdyś, świeżość spojrzenia.

Kolejna sprawa to wręcz obłędna i natrętna, powracająca jak w amoku, kwestia pierwszego gitarzysty zespołu, Syda Barretta. Rozumiem, że Roger Waters poprzez losy dawnego kolegi pragnie stworzyć pewien element emocjonalny, takie czynniki zawsze działają na wielbicieli artystów, ale czemu robi to Autor, który, niewiele brakuje, a utwór 'Atom Heart Mother' uznałby za poświęcony Sydowi Barrettowi? W każdym razie, na niemal co drugiej stronie pojawia się nazwisko byłego lidera zespołu i, jak dla mnie, jest tego trochę za dużo.

Podsumowując - książka ciekawa, jeśli ktoś nie zna historii kwartetu, ale na mój gust zbyt mało obiektywna, zwłaszcza w porównaniu do wspomnianego wydawnictwa z 1995 roku.

Pozostanę więc przy dawnej książce o Pink Floyd 'Szyderczy śmiech i krzyk rozpaczy'.

sobota, 9 maja 2020

LEVIATHAN

LEGENDARY LOST ELEKTRA ALBUM 1969

poniedziałek, 6 kwietnia 2020

DEF LEPPARD

EARLY YEARS 1979-81




Wreszcie.
Oficjalnie wydany zestaw niemal wszystkich zarejestrowanych dokonań wczesnego - dla wielbicieli ciężkiego rock prawdopodobnie najlepszego - wcielenia Def Leppard w składzie z gitarzystami Petem Willisem i Stevem Clarkiem.
Brakuje bodaj tylko materiału, który w 1985 roku ukazał się na LP wyłącznie w Belgii jako 'First Strike' i na żądanie zespołu niemal natychmiast został wycofany ze sprzedaży. W każdym razie te wszystkie rarytasy, które wśród miłośników kwintetu od dawna krążyły na pirackich wydawnictwach, teraz są dostępne jako pięciopłytowy CD w pokaźnym pudełku - każda płyta wsuwana jest zaś do tekturowej okładki. Dodatkowo dołączono obszerną książeczkę.

Ten zestaw to jest podstawowa sprawa.

CD 1:
1. Rock Brigade (Remastered)
2. Hello America (Remastered)
3. Sorrow Is A Woman (Remastered)
4. It Could Be You (Remastered)
5. Satellite (Remastered)
6. When The Walls Came Tumbling Down (Remastered)
7. Wasted (Remastered)
8. Rocks Off (Remastered)
9. It Don't Matter (Remastered)
10. Answer To The Master (Remastered)
11. Overture (Remastered)

CD 2:
1. Let It Go (Remastered)
2. Another Hit And Run (Remastered)
3. High 'N' Dry (Saturday Night) (Remastered)
4. Bringin' On The Heartbreak (Remastered)
5. Switch 625 (Remastered)
6. You Got Me Runnin' (Remastered)
7. Lady Strange (Remastered)
8. On Through The Night (Remastered)
9. Mirror Mirror (Look Into My Eyes) (Remastered)
10. No No No (Remastered)

CD 3:
1. When The Walls Came Tumbling Down (Live At The New Theatre Oxford, UK / 1979)
2. It Could Be You (Live At The New Theatre Oxford, UK / 1979)
3. Rock Brigade (Live At The New Theatre Oxford, UK / 1979)
4. Satellite (Live At The New Theatre Oxford, UK / 1979)
5. Medicine Man (Live At The New Theatre Oxford, UK / 1979)
6. Answer To The Master (Live At The New Theatre Oxford, UK / 1979)
7. When The Rain Falls (Live At The New Theatre Oxford, UK / 1979)
8. Sorrow Is A Woman (Live At The New Theatre Oxford, UK / 1979)
9. Good Morning Freedom (Live At The New Theatre Oxford, UK / 1979)
10. It Don't Matter (Live At The New Theatre Oxford, UK / 1979)
11. Overture (Live At The New Theatre Oxford, UK / 1979)
12. Lady Strange (Live At The New Theatre Oxford, UK / 1979)
13. Getcha Rocks Off (Live At The New Theatre Oxford, UK / 1979)
14. Hello America (Live At The New Theatre Oxford, UK / 1979)
15. Wasted (Live At The New Theatre Oxford, UK / 1979)
16. Ride Into The Sun (Live At The New Theatre Oxford, UK / 1979)

CD 4:
1. Ride Into The Sun (The 'Def Leppard E.P.' Version)
2. Getcha Rocks Off (The 'Def Leppard E.P.' Version)
3. The Overture (The 'Def Leppard E.P.' Version)
4. Wasted (Early Version)
5. Hello America (Early Version)
6. Rock Brigade (Early Version)
7. Glad I'm Alive (Early Version)
8. Good Morning Freedom
9. Let It Go (Single Edit)
10. Switch 625 (Single Edit)
11. Bringin' On The Heartbreak (Single Edit)
12. Me And My Wine
13. Bringin' On The Heartbreak (1984 Remix)
14. Me And My Wine (1984 Remix)

CD 5:
1. Glad I'm Alive (BBC Andy Peebles Session)
2. Sorrow Is A Woman (BBC Andy Peebles Session)
3. Wasted (BBC Andy Peebles Session)
4. Answer To The Master (BBC Andy Peebles Session)
5. Satellite (Live On The BBC Radio One Friday Rock Show)
6. Rock Brigade (Live On The BBC Radio One Friday Rock Show)
7. Wasted (Live On The BBC Radio One Friday Rock Show)
8. Good Morning Freedom (Live On The BBC Radio One Friday Rock Show)
9. Satellite / When The Walls Came Tumbling Down (Live At The Reading Festival, UK / 1980)
10. Medicine Man (Live At The Reading Festival, UK / 1980)
11. Overture (Live At The Reading Festival, UK / 1980)
12. Lady Strange (Live At The Reading Festival, UK / 1980)
13. Getcha Rocks Off (Live At The Reading Festival, UK / 1980)


czwartek, 12 marca 2020

wtorek, 10 marca 2020

czwartek, 30 stycznia 2020

wtorek, 28 stycznia 2020

QUELLA VECCHIA LOCANDA 1972

wtorek, 7 stycznia 2020

HAWKWIND

DOREMI FASOL LATIDO 1972